Založ si blog

Ja to vidím takto, a čo Ty, liberál?

 

 

Vývoj dejín prebieha v cykloch, ktoré sú zavŕšené revolúciou. Kráčame teda od revolúcie k revolúcii. Spoločnou črtou je, že zakaždým dôjde k zmene vlastníctva výrobných prostriedkov. V medzi revolučnom období  vždy zosilnie a zbohatne nová triedna vrstva natoľko, že má guráž násilne, revolučne si vytvoriť  lepšie spoločenské podmienky pre zhodnocovanie svojho bohatstva.  Napríklad v  ére feudalizmu sa už zastaraný poriadok tvorený šľachtou, nevoľníkmi, poddanými, stal prekážkou búrlivého rozvoja reprezentovaného nastupujúcou priemyselnou buržoáziou. Zákonite rozpor medzi „starým“ a „novým“ viedol k buržoáznej revolúcii,k odstráneniu starého poriadku a k nastoleniu nových spoločenských pomerov. Možno zovšeobecniť, že hnacím motorom dejinných zmien je nahromadený kapitál v rukách jednej vrstvy, ktorá považuje súčasný spoločenský rámec  za niečo, čo jej  bráni v jeho zhodnocovaní. Východiskom je silnejúci tlak a  snaha o zmenu spoločenských pomerov.

V našich zemepisných šírkach sú spoločenské pomery charakterizované  demokraciou, národným štátom, rodinou, prípadne náboženstvom. Sú to hlavné kotviace body pre jednotlivca, ale aj spoločenstvo. V dnešnej dobe sme svedkami toho, ako silné nadnárodné korporácie a ľudia stojaci v pozadí, naakumulovali obrovskú moc. Na to, aby ju znásobili, potrebujú odstrániť prekážky pre voľný obchod a tok kapitálu. Týmito prekážkami sú demokracia, príslušnosť k národu, rodine, k vierovyznaniu. Potrebujú z obyvateľov zemegule vytvoriť amorfnú masu pracovníkov a  bezbrehých konzumentov,  nerozmýšľajúcich, žijúcich na plytkej masovej popkultúre, ktorých možno kedykoľvek a kdekoľvek použiť , vyžmýkať

Nadnárodný kapitál a korporácie  potláčajú demokraciu nanucovaním znenia obchodných  zákonov, princípov ochrany trhu,  čomu často vlády menších ekonomík nie sú schopné vzdorovať, ich autonómia je potláčaná. Oslabovaním národných vlád a odovzdávaním kompetencií centru, Bruselu, smerujeme k vazalstvu a federalizácii EÚ. Sociálne ukotvenie jednotlivca v národe, rodine a vo vierovyznaní, ho činí menej mobilným, menej flexibilným , a tým pádom menej „využiteľným“.  Útok proti týmto entitám je teda pochopiteľný.

Útok sa deje na viacerých frontoch,  pretláčaním masívnej imigrácie,  gender a LGBTI ideológie, cieli hlavne na mladú generáciu, ktorá ešte nie je tak pevná vo svojich postojoch ako ich rodičia a starí rodičia, ale časom bude tvoriť  hlavnú voličskú základňu. Obávam sa, že koncept Schillerovej   a Beethovenovej  Ódy na radosť : „Všetci ľudia budú bratia…“, je síce veľmi pekný a ľúbivý, ale v praxi nerealizovateľný. Je to lesť, pomocou ktorej  chcú z ľudstva spraviť jednu sivú, vykorenenú, ovládateľnú masu bez názoru. Podobne nerealizovateľnou bola aj myšlienka komuniznu. Pokus o jej presadenie  znamenal v 20. Storočí dve svetové vojny a desiatky miliónov obetí, spoločenskú tragédiu nevídaných rozmerov.  Poučme sa a nedopusťme pokus o realizáciu ďalšej utópie pretláčanej liberálnymi elitami tohto sveta. Cena je príliš vysoká.

 

Záverom mi napadlo, na margo :“Všetci ľudia budú bratia…“, všetci sme si rovní…Je toto naozaj úprimné? Ako je  možné, že v dobe koronovej pandémie nie sú všetky národy sveta pomerne rovnako zaočkované? Nuž  všetci sme si rovní len potiaľ, pokiaľ sa to netýka vyvolených, tí vždy na Noeho archu nastúpia ako prví.

 

 

 

 

 

„Urazený“ Korčok

11.04.2021

Áno, Igor Matovič je kontroverzný, dá sa mu všeličo vyčítať…ale…Uznajme si, bez dlhých rečí a vymenúvania faktov, že Európska únia v otázke zabezpečovania vakcín svojim obyvateľom zlyhala. V takomto prípade sú úplne legitímne kroky národných vlád, vedúce k zabezpečeniu dostatočného množstva vakcín alternatívnymi spôsobmi. Bolo by dobré, keby sa [...]

Hnoj v TV kultúre

28.03.2021

Prejdem in medias res. Do roku 1989 sme tu mali „monokultúru“ odsúhlasenú socialistickými cenzormi. Jej úlohou bolo vychovávať socialistického človeka, uvedomelo kráčajúceho k svetlým, komunistickým zajtrajškom. Jednoznačne to bolo na škodu, lebo pluralita kultúry, umenia, je na prospech celej spoločnosti. V roku 1989 prišla zmena. Konečne! Otvorili sa nové horizonty, [...]

Pendleri, Covid a hystéria

21.04.2020

Začnem snáď trocha od konca. Slovenské zdravotníctvo sledujem už niekoľko dekád a som svedkom jeho viacerých zmien. Zažili sme obdobie degradácie titulov na Trnavskej univerzite, kde na fakulte Ošetrovateľstva ľudia bažiaci po uznaní, absolventi Lekárskej fakulty s titulom MUDr., získavali tituly vysokoškolského docenta a profesora nepomerne ľahšie a rýchlejšie, ako na [...]

izrael synagóga

Zrútenie tribúny v synagóge si vyžiadalo najmenej dvoch mŕtvych a vyše 150 zranených

16.05.2021 21:52

Podľa starostu židovskej osady v Predjordánsku bola budova synagógy nedokončená a preto bolo zhromažďovanie ľudí v nej nebezpečné.

Nedeľa popoludnie, zápchy na hraniciach s Rakúskom

Tri hodiny v rade áut do Rakúska. Priechodu Jarovce - Kittsee je lepšie sa vyhnúť

16.05.2021 21:10

Vodiči, ktorí majú z hlavného mesta SR namierené do Rakúska, by sa mali vyhnúť diaľničnému priechodu Jarovce - Kittsee.

Vatican Pope

Pápež František vyzval na ukončenie bojov v Pásme Gazy aj Mjanmarsku

16.05.2021 20:30

Pápež František celebroval špeciálnu svätú omšu za obyvateľov Mjanmarska. Modlitba prišla v čase, keď vládnuca junta začala útočiť na mesto Mindat.

izrael ruiny bombardovanie gaza

Netanjahu odôvodnil nálet na budovu, v ktorej sídlili viaceré médiá

16.05.2021 19:50

Podľa izraelského premiéra malo v zbombardovanej budove kancelárie aj nepriateľské hnutie Hamas.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 40479x
Priemerná čítanosť článkov: 4498x

Autor blogu

Kategórie