Založ si blog

Hnoj v TV kultúre

Prejdem in medias res. Do roku 1989 sme tu mali „monokultúru“ odsúhlasenú socialistickými cenzormi. Jej úlohou bolo vychovávať socialistického človeka, uvedomelo kráčajúceho k svetlým, komunistickým zajtrajškom. Jednoznačne to bolo na škodu, lebo pluralita kultúry, umenia, je na prospech celej spoločnosti. V roku 1989 prišla zmena. Konečne! Otvorili sa nové horizonty, posunuli sa hranice možného, zmizla cenzúra. Náhle nadobudnutá sloboda nám okrem iného priniesla aj nový pojem – popkultúra. Osobne som toho názoru, že kultúra akéhokoľvek druhu, má človeka kultivovať. Akým obsahom sme však pojem popkultúra naplnili? Naozaj nás tento kultivuje? Skúsme sa pozrieť bližšie.
Vysokosledované prevzaté formáty komerčných televízií, ako napriklad Zámena manželiek, Svadba na prvý pohľad, Farma, Tvoja tvár znie povedome a iné reality show, sa stávajú mienkotvornými, nastavujú normy. Osobne si myslím ,že nesprávnym smerom. Dehonestujú ľudskú dôstojnosť, zneužívajú ľudí v sociálnej núdzi. Z aktu manželského sľubu robia prízemnú frašku, vyvolávajúcu dojem, že vlastne o nič nejde. Vrcholom televíznej zábavy má byť sledovanie žien, čo sa prezliekajú za mužov a opačne. Ľudia nalepení na obrazovky dostávajú to, po čom prahnú…v priamom prenose vidia rozpadajúce sa vzťahy, sexuálne škandály, vulgarizmy, verbálnu agresiu, prízemnosť. Všetko to podprahovo útočí na naše pudy. Moderátori a účinkujúci sa stávajú celebritami, ktoré dychtivo sledujeme na sociálnych sieťach. Dochádza k postupnému posunu noriem, kedy sa zdá, že šťastný život už prestáva byť definovaný pojmami ako vernosť, výchova detí v úplnej rodine, kde muž je otcom a žena matkou .Láska, dôstojnosť, partnerská úcta sú nahradzované egoizmom, sebaláskou, konzumom, rychlo dosiahnuteľný lacný pôžitok sa stáva cieľom. Nie je to málo?
Kresťania vidia v strede všetkého Boha. Kresťanská náuka hovorí o rodine ako o základnom pilieri, kde sa najlepšie vedia realizovať žena aj muž. Fungujúca usporiadaná rodina je harmonickým prostredím pre výchovu detí, nastupujúcej generácie.
Humanizmus (nič proti nemu) kladie do stredu človeka. Dáva nám obrovskú slobodu. Nielenže sme nezávislí od akejkoľvek ideológie, od akéhokoľvek náboženstva, ale priam ich odmietame . Vieme však s touto slobodou narábať v náš prospech? Vývoj spoločnosti nám ukazuje, že nie. Jedinou ideológiou sa stáva pôžitkárstvo, hedonizmus. Stúpa rozvodovosť, klesá ochota zakladať stabilné zväzky, klesá pôrodnosť. Usporiadanosť a stabilita sa nedosahujú ľahko, musíme k ich dosiahnutiu vynaložiť veľa úsilia a energie. Oveľa pohodlnejšie a ľahsie, je podľahnúť súčasnému liberálnemu mainstreamu, a sústrediť sa na povrchný konzum, ktorý je na dosah ruky. Ako to však mení našu spoločnosť? Nedostatočne a neuspokujujúco sa zhosťujeme našich rolí… byť ženou, matkou, partnerkou, mužom, otcom…Sme frustrovaní, Toto nenaplnenie nám nenahradí ani pracovný úspech, ani povrchný hedonizmus. Vychovávame naše deti v neúplných rodinách, nedávame im nasledovaniahodný príklad. Toto všetko sa spolupodpisuje na frustrovanej a neurotickej spoločnosti.
Televízie, komerčné nevynímajúc, nás majú povznášať, kultivovať…žiaľ každodenná prax ukazuje, že nás ťahajú do bahna morálnej prízemnosti. Túto subkultúrnosť následne denne pociťujeme na vlastnej koži. Sme k sebe netolerantní, hrubí, neúprimní, neúctiví. V rodinách a aj vo verejnom priestore. Aj o tom je kultúra.
Bližia sa sviatky Veľkej noci. Pre kresťanov je to najvačší sviatok…ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista…začiatok…nádej. Bez ohľadu na vierovyznanie, možu byť tieto sviatky aj niečím viac, než len o jedle, ako sa nám snaží nahovoriť Kaufland vo svojej reklame. Sviatky prichádzajúcej jari oslávme nielen v čistých uprataných príbytkoch, ale vyžime tento reštart prírody…vzkriesenie…aj na upratanie a reštart našich vzťahov s našimi najbližšími. Pokojné sviatky všetkým prajem!

„Urazený“ Korčok

11.04.2021

Áno, Igor Matovič je kontroverzný, dá sa mu všeličo vyčítať…ale…Uznajme si, bez dlhých rečí a vymenúvania faktov, že Európska únia v otázke zabezpečovania vakcín svojim obyvateľom zlyhala. V takomto prípade sú úplne legitímne kroky národných vlád, vedúce k zabezpečeniu dostatočného množstva vakcín alternatívnymi spôsobmi. Bolo by dobré, keby sa [...]

Ja to vidím takto, a čo Ty, liberál?

27.02.2021

Vývoj dejín prebieha v cykloch, ktoré sú zavŕšené revolúciou. Kráčame teda od revolúcie k revolúcii. Spoločnou črtou je, že zakaždým dôjde k zmene vlastníctva výrobných prostriedkov. V medzi revolučnom období vždy zosilnie a zbohatne nová triedna vrstva natoľko, že má guráž násilne, revolučne si vytvoriť lepšie spoločenské podmienky pre [...]

Pendleri, Covid a hystéria

21.04.2020

Začnem snáď trocha od konca. Slovenské zdravotníctvo sledujem už niekoľko dekád a som svedkom jeho viacerých zmien. Zažili sme obdobie degradácie titulov na Trnavskej univerzite, kde na fakulte Ošetrovateľstva ľudia bažiaci po uznaní, absolventi Lekárskej fakulty s titulom MUDr., získavali tituly vysokoškolského docenta a profesora nepomerne ľahšie a rýchlejšie, ako na [...]

izrael synagóga

Zrútenie tribúny v synagóge si vyžiadalo najmenej dvoch mŕtvych a vyše 150 zranených

16.05.2021 21:52

Podľa starostu židovskej osady v Predjordánsku bola budova synagógy nedokončená a preto bolo zhromažďovanie ľudí v nej nebezpečné.

Nedeľa popoludnie, zápchy na hraniciach s Rakúskom

Tri hodiny v rade áut do Rakúska. Priechodu Jarovce - Kittsee je lepšie sa vyhnúť

16.05.2021 21:10

Vodiči, ktorí majú z hlavného mesta SR namierené do Rakúska, by sa mali vyhnúť diaľničnému priechodu Jarovce - Kittsee.

Vatican Pope

Pápež František vyzval na ukončenie bojov v Pásme Gazy aj Mjanmarsku

16.05.2021 20:30

Pápež František celebroval špeciálnu svätú omšu za obyvateľov Mjanmarska. Modlitba prišla v čase, keď vládnuca junta začala útočiť na mesto Mindat.

izrael ruiny bombardovanie gaza

Netanjahu odôvodnil nálet na budovu, v ktorej sídlili viaceré médiá

16.05.2021 19:50

Podľa izraelského premiéra malo v zbombardovanej budove kancelárie aj nepriateľské hnutie Hamas.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 40479x
Priemerná čítanosť článkov: 4498x

Autor blogu

Kategórie